EN AR UY
Arap heyetinin kutsal Ramazan ayında Doğu Türkistan'a yaptığı propaganda ziyaretine İlişkin:

Arap heyetinin kutsal Ramazan ayında Doğu Türkistan'a yaptığı propaganda ziyaretini ilişkin

   Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği (UDTSB), Arap heyetinin kutsal Ramazan ayında işgal altındaki Doğu Türkistan'a yaptığı son ziyareti, Ramazan ayının adalet ve dayanışma ilkelerine ihanet eden küstah bir eylem olarak kesin bir dille kınıyor.

    Ramazan sadece oruç tutulan bir ay değildir. Ayrıca adalete, merhamete ve zulme karşı direnişe olan bağlılığımızı yeniden teyit ettiğimiz bir zaman dilimidir. Bu nedenle bu ziyaretin zamanlaması sadece hayal kırıklığı yaratmakla kalmayıp aynı zamanda son derece kınanması gereken bir durumdur. Doğu Türkistan'da Çinli yetkililerin ellerinde akıl almaz zulümlere maruz kalan Müslüman kardeşlerimizin çektiği acılara karşı duyarsız bir umursamazlık sergilemektedir.

   Doğu Türkistan'dan gelen haberler, Uygur Müslümanlarına ve bölgedeki diğer Türki Müslümanlara yönelik toplu gözaltı, zorla çalıştırma ve kültürel baskı da dahil olmak üzere soykırım ölçeğinde sistematik insan hakları ihlallerinin üzücü bir gerçekliğini tasvir etmektedir. Doğu Türkistanlıların bu kutsal ayda ve son yıllarda İslami görevlerini yerine getirmeleri yasaklanmıştır: Ramazan'da güpegündüz yemek yemeye zorlanmışlar, teravih ve hatta temel beş vakit namaz ve diğer tüm dini hizmetler yerine getirmeleri kesinlikle yasaklanmıştır. Böylesine korkunç ihlallere diplomatik ziyaretlerle göz yumulması bir yana, müsamaha dahi gösterilemez.

   Halklarını temsil etme sorumluluğunu üstlenmiş liderler olarak, Arap liderlerin mazlumlarla sarsılmaz bir dayanışma göstermeleri ve Doğu Türkistan'da meydana gelen ağır ihlalleri kesin bir dille kınamaları gerekmektedir. Bu zulümleri meşrulaştıran veya görmezden gelen her türlü angajman veya sessizlik, değerlerimize ve sorumluluklarımıza korkunç bir ihanettir.

    Filistinliler ve Doğu Türkistanlılar acımasız işgalcilerine karşı aynı mücadeleyi paylaşmaktadır. Çin, Filistin'e verdiği desteği Doğu Türkistanlılara yönelik zulmünü örtbas etmek için kullanmaktadır. Bunu yaparak Çin, Arap-Müslüman ülkeler arasında herhangi bir muhalefetle karşılaşmayacak ve İslam Ümmetinin sesini başarılı bir şekilde bölecektir. Bu gerçeklere gözlerimizi kapatmamalıyız.

  Bu kutsal Ramazan ayında, Arap liderlerini eylemlerini yeniden gözden geçirmeye ve tarihin doğru tarafında durmak için ahlaki cesaret göstermeye çağırıyoruz. Adalet ve insan onuru ilkeleri müzakere edilemez ve siyasi çıkarlar ya da ekonomik çıkarlardan öncelikli olmalıdır.

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği

29.3.2024

 

 

 

Bildiriler