EN AR UY
BASIN AÇIKLAMASI: Uluslararası Uygur Forumu Brüksel’de Yapılacak

Dünya Uygur Kurultayı (WUC), Hasene International ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği 9-10 Kasım 2022 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de “Uluslararası Uygur Forumu – Uygur Soykırımı’na Küresel Yanıt” başlığı altında bir forum düzenleyerek uluslararası camiayı harekete geçmeye davet ediyor.

Uluslararası düzeyde yapılacak olan forum dünyanın her yerinden; politika, ekonomi, sivil toplum, medya, akademi ve hukuk alanında önde gelen uzmanların yanı sıra Uygur ve sivil toplum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu seçkin davetlileri bir araya getirecek.
 
Dünya Uygur Kurultayı (WUC) Başkanı Dolkun İsa, “Uluslararası Uygur Forumu kritik bir zamanda düzenleniyor. Birleşmiş Milletler (BM) Uygur raporunun yayınlanmasının ve BM İnsan Hakları Konseyi’nde Uygurlar hakkındaki kararın geçmemesinin ardından, şimdi asıl soru, uluslararası toplumun devam etmekte olan Uygur soykırımını sona erdirmek için ne gibi önlemler alacağıdır.” dedi.
 
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (IUETO) Başkanı Hidayet Oğuzhan şunları ifade etti: “Doğu Türkistan’da milyonlarca insan Çin otoritesinin soykırımına maruz kalıyor. Uygur soykırımı etnik, dinî ve siyasi kökenden bağımsız olarak, kaçınılmaz bir insanlık krizidir. Çünkü devam eden soykırımın uluslararası toplumun ortak değerlerini tehdit etmesi suretiyle Çin aynı zamanda dünyanın ortak çıkarlarını da tehdit etmektedir. Artık kesin ve kararlı bir şekilde hareket etme zamanıdır.”
 
HASENE International Başkanı Mesud Gülbahar ise “Çin Halk Cumhuriyeti tarafından başta Uygur, Kazak ve diğer etnik gruplara yönelik soykırımın son bulması ve insanlığa karşı işlenen ağır suçlara karşı yaptırım uygulanmasını temenni ediyoruz. Uluslararası Adalet Divanı’nın yaptırımlar hususunda daha etkili ve güçlü olması gerekmektedir. Adaletin er ya da geç tecelli edeceğini ümit ediyoruz. Fakat geç gelen adalet mazlum ve mağdurlar için bir teselli değil, bir travmadır.” dedi.
 
Bu etkinliğin temel amacı; uluslararası kamuoyunun Çin’in ağır insan hakları ihlallerine verdiği tepkinin son yıllardaki gelişimini  ve Doğu Türkistan kuruluşlarının ve diğer paydaşların eyleme geçme çabalarını ele alarak, Uygur soykırımına karşı birleşik ve küresel bir politika tepkisi oluşturulması üzerinde görüşülmesidir. Bu forum, mevcut zorlukları ve fırsatları görüşerek, iş birliğini teşvik etmeyi ve Doğu Türkistan halkının içinde bulunduğu kötü durumun ele alınması için ihtiyaç duyulan küresel tepkiyi açık ve kesin bir biçimde ifade etmeyi amaçlıyor.
 
Bu itibarla, iki gün boyunca gerçekleştirilecek görüşmelerde kilit özelliğe sahip sorular; adalet ve hesap verebilirlik konusunda hangi yolların izlenebileceği, BM ve üye devletlerin bu mezalime karşı ne yapabilecekleri ve Uygur soykırımına karşılık verilmesi hususunda sivil toplumun ve medyanın nasıl bir role sahip olduğudur. Forumu organize eden kuruluşlar, bu soruların yanıtlarının aranması ve en iyi uygulamaların tespit edilmesiyle birlikte, forumun sonuçlarının uluslararası adalet ve hesap verebilirlik tedbirleri açısından gerekli zemini hazırlayacağını ümit ediyor.
 
Forum, 9 Kasım sabahı Avrupa Parlamentosu’nda bir açılış oturumu ile başlayacak ve burada katılımcılar, Avrupa Parlamentosu Üyelerinden ve diğer ilgili yetkililerden Uygur soykırımına yönelik politik yaklaşımlar hakkında bilgi alacaklar. Ayrıca kamp şahitleri Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım politikalarına ilişkin deneyimlerini paylaşacaklar.
 
Katılımcılar, forumun geri kalan kısımlarında, Doğu Türkistan’daki soykırıma ilişkin özellikle yasal, ekonomik, medya ve sivil toplum yaklaşımları ile ilgili raporlanmak ve Doğu Türkistan’daki vahşi suçlara cevap mahiyetinde olmak üzere, Uygur soykırımına dair bazı önemli konuları görüşecekler.
 
Forum süresince sosyal medya üzerinden #FreedomforUyghurs, #Timetoact, #InternationalUyghurForum etiketleriyle paylaşımlar yapılacak.
 
 
Forumu hakkında daha fazla bilgi için irtibatımız:

 

International Uyghur Forum (IUF)
www.uyghurforum.org
[email protected]
+49 221 942240452

Basında Biz