EN AR UY
Çin’in İslam Dünyasına Yönelik Propagandasına Karşı UDTSB’in Çalışmaları

16 OCK 2023

Paylaş

Çin’in İslam Dünyasına Yönelik Propagandasına Karşı UDTSB’in Çalışmaları

 

Çin’in İslam Dünyasına Yönelik Propagandasına Karşı UDTSB’in Çalışmaları

 

Dünya Müslümanlar Toplulukları Konseyinin Düzenlemesiyle Çin’in davet üzerine 14 Müslüman Ülkeden 30’dan fazla dini alimler Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’ı ziyaret etmesi ve Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik soykırım politikalarını desteklemesine karşı 10 Ocak 2023 Doğu Türkistan Alimler Birliğinden açıklama yapıldı.

11 Ocak 2023 tarihinde  Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde Gazeteci, Tarihçi ve Öğretim Görevlisi Dr. Olsi Yazıcı ile  Doğu Türkistan  Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Ustaz Abdusselam Alim İstiqlal English kanalında gerçekleşen “Çin’in Propaganda Heyeti ve Soykırım Suçları” konulu TV programında Doğu Türkistan'a giden heyete alakalı konuları ele aldı. Programda Dr. Olsi Yazıcı 2019'da Çin'in daveti üzerine gittiği Doğu Türkistan ziyaretindeki anılarını anlattı ve Çin'in soykırım suçunu örtbas etmek için nasıl oyun kurduğunu ve diğer katılımcıların siyası baskı altında kalarak gerçekleri gizlediklerini anlattı. Abdüsselam Alim ise Doğu Türkistan'daki gerçek durumu anlatarak, Dünya halkını ve özellikle Müslümanları Doğu Türkistan halkının yanında yer almaya çağrıda bulundu.

Birlik 11 Ocak'ta olayla alakalı Basın Bildiri yayınlayarak, ziyaret delegesinin Doğu Türkistan'daki Çin suçunu aklayıcı açıklamaları ve duruşunu kınadı ve İslam Dünyasını Doğu Türkistan halkının yanında durmaya ve gerçeği savunmak için harekete geçmeye çağrı yaptı.

12.01.2023 tarihinde Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bu ziyarete karşı Arapça, İngilizce ve Türkçe 3 dilde video yapılıp paylaşılmasıyla birlikte Uygurca, Arapça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 4 dilde basın açıklaması yapıldı.

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği'nin düzenlemesi ile 15 Ocak İstanbul’da Çin’in İslam dünyasında yürüttüğü yanıltıcı propagandasına karşı 30’dan fazla dini Alimler ve 55’ten fazla sivil toplum kuruluşları tarafından ortak Basın Toplantısı gerçekleştirildi.

May be an image of 4 people, people standing, people sitting and indoor

Basın Toplantısına Dünyaca ünlü Dini alimler, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan diaspora temsilcileri katıldı ve ortak açıklama yaptı. 

Basın toplantısında Doğu Türkistan’ı ziyaret eden heyetin açıklamalını reddetti, Uygur soykırımının tanınması ve durdurulması için harekete geçilmesi, Doğu Türkistan’da kurulan toplama kamplarını incelemek için siyasetçi, yazar ve gazetecilerden oluşan bağımsız heyetin bölgeye geziler gerçekleştirmesi çağrısında bulunuldu, ve Doğu Türkistan’ı ziyaret eden heyetin dünya Müslüman alimlerini temsil etmediğini ve alimlerin Doğu Türkistan konusunda görüşlerinin net olduğunu belirtildi.

Image

Basın Toplantısına Türkiye'de tanınmış isimlerden Yasin Aktay katılım sağladı, ve Doğu Türkistan halkı ile aynı görüş ve duruşta olduğunu ve aynı duyguyu paylaştığını belirtti.

Basın toplantısında konuşma yapan konuşmacılar Doğu Türkistan'ın İslam Dünyasının bir parçası olduğu ve Doğu Türkistan'da yaşanmakta olan Soykırımın ve işgalin durdurulması için ortak harekete geçmenin gerekli olduğunun altına çizdi.

16 Ocak 2023 Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Temsilcisi Mahmud Muhammed Aljazeera haber kanalında Çin’in İslam dünyasına yönelik yaptığı karalayıcı propagandasına karşı açıklamalarda bulundu.

 

Haberler