EN AR UY
Cuma Hutbelerinde Doğu Türkistan'daki Soykırımın kınanması ve şehitler için duada bulunulması hakkında

Cuma Hutbelerinde Doğu Türkistan'daki Soykırımın kınanması ve şehitler için duada bulunulması hakkında

    24 Kasım, 2022 akşam saatlerinde Doğu Türkistan’ın başkenti Ürümçi şehrinde Uygurların yoğunlukta olduğu bir mahallede yangın afeti yaşanmış ve Çin yönetiminin 3 aydır uygulamakta olduğu SIFIR COVID politikası adı altında apartmanların, binaların giriş kapıları, güvenlik çıkışları ve itfaiye girişleri dahi kaynaklanarak kapatılması nedeniyle sıkışan çoğu çocuk ve kadın 40’tan fazla insan hayatını kaybetmiştir. 

   Doğu Türkistan 73 senedir farklı üslup ve boyutlarda katliam ve soykırıma maruz kalmış, insan hakları ihlalleri insanlık tarihinin en uç noktasına çıkmıştır. Özellikle 2016 senesinde başlatılan yeni soykırım politikaları sonucunda İslam dininin hastalık ve terörün kaynağı olarak nitelendirilmesi, tüm İslami ibadetlerin ve simgelerin yasaklanması, dini alimlerin, kanaat önderleri ve aydınların tutuklanması ve öldürülmesi, 20bine aşkın cami ve kutsal mekânların tahrip edilmesi, toplama kamplarında 8 milyon Müslümanın inançlarından zorla arındırılması, yargısız infaz, müebbet hapis, fiziki işkenceler, iç organları çalma, tecavüz, hakaret, ırkçılık, hukuksuz tutuklama, zorla kürtaj ve kısırlaştırma, Doğu Türkistanlıların Çin’deki fabrikalarda köle işçi olarak zorla çalıştırılması, aileleri parçalama, ebeveynleri öldürülen yahut kamplara kapatılan çocukları Çinlilere zorla evlat olarak verme gibi zulümleri uygulanmaktadır.

       Doğu Türkistanlılar inanç ve ırkı mensubiyeti ile Türk İslam aleminin inkâr edilemez bir parçasıdır. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, tüm halkımız adına Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığına 9 Aralık, 2022 Cuma günü Türkiye’nin tüm illerindeki camilerde Cuma hutbesinde Doğu Türkistan’daki Müslüman halkımıza ve İslam’a yönelik işlenmekte olan düşmanlığın ve Türk Müslüman halkının bu konudaki vazifelerinin hatırlatılması ve şehitler ve mazlumlar için duada bulunması hususunda çağrıda bulunuyor. Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş Hocamızın halkımızın bu arzını olumlu değerlendirmelerini arz ediyoruz.

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği

06/12/2022

Bildiriler