EN AR UY
Diasporadaki Doğu Türkistan Davası

19 KSM 2021

Paylaş

Diasporadaki Doğu Türkistan Davası

Doğu Türkistan Meselesini İslam Dünyasının Gündemine taşımak için Kurulan Doğu Türkistan Sivil Diploması Hareketinin ilk şurası İstanbul’da gerçekleşti.

Doğu Türkistan Sivil Diploması Hareketinin amacını 6 ülkeden gelen dava öncüleri Doğu Türkistan diasporasına Uygurca Kanalımızı İstiklal Tv aracılıyla bildirdi.

Öte yandan Malezya ve Bruneiyin etkili STK’larından WADAH, ABİM, GLOBAL PEACE ve KAMPRİHATİN Doğu Türkistan Hassasiyeti yüksek ve kardeş kuruluşlar olarak bölgesinde Doğu Türkistan için çok etkili çalışmalar yürütüyor bu hafta başı STK temsilcileri ve gazetecilerden oluşan bir heyet Doğu Türkistan Maarif Ve dayanışma derneği ve Merkezimizde (Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği) ziyarette bulunarak yapılan hizmetleri takdir etti.

Bir yandan Cemiyet başkanı Hidayet Oğuzhan İslam işbirliği Teşkilatı (İİT) İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ahmed Azzam ve beraberindeki ekibi ile Doğu Türkistan’daki vaziyet ve Diasporadaki meseleleri, Taylanddaki tutsak uygurlar başta olmak üzere bir çok önemli konuları istişare ederken diğer yandanda Şanlıurfa İHH kadrosuna Doğu Türkistan’ın güncel vaziyeti ile ilgili brifing verildi.

Ayrıca Uygur Akademisi ve Çin Araştırmaları Enstitüsü temsilcileri Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı ofisinde ziyaret etti.

1.15.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Haberler