EN AR UY
Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Bir Heyet Malezya’ya Ziyaret Gerçekleştirdi

03 MAY 2023

Paylaş

Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Bir Heyet Malezya’ya  Ziyaret Gerçekleştirdi

Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Bir Heyet Malezya’ya

Ziyaret Gerçekleştirdi

 

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Nuzugum Kadın ve Aile Derneği Başkanı Münevver Özuygur, müyesser Eminhaci ve UDTSB genel sekreteri Abdureşit Eminhaci 10-16 Nisan tarihleri arasında Malezya’daki önemli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

10 Nisan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği YK üyesi, Genel Sekreterliğinden oluşan Bir heyet Malezya’ya ulaştı. Heyetimizi Malezya ABİM teşkilatının Kadın Kolları Başkanı Fatin Nur Majidina Nordin Karşıladı. Heyetimizin bu ziyaretteki temel amacı Malezya’da yeni Kurulan “Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı” (UMRO) nun etkinliklerini genişletmek, Malezya Kadın Merkezli bir çakışma yürüterek Malezya Kadınları içinde Doğu Türkistan bilincini arttırmak, Malezya kadınlarının Doğu Türkistan davasına fiilen katılımını sağlamak, Malezya Toplumunda etkili bütün Kadın teşkilatları, Kadın siyasiler, entelektüel ve etkili şahsiyetler ile irtibatı güçlendirmektir. Bunların yanı sıra Konferans ve Seminerler, Kadın STK’ları ziyaretleri, Medya ile buluşma, Kültür ve Medeniyet tanıtım etkinlikleri, Siyasiler ve parlamenterler ile görüşmeler gibi geniş kapsamlı çalışmaları da kapsamaktadır.

Bir 11 kişi ve sarong görseli olabilir

Ziyaret ekibimiz ilk gününde Malezya’daki Adab Youth Garage (Adap Gençlik Merkezi) ni ziyaret ederek oradaki gençler ile fikir Alışverişinde bulundu. Ardından PKPIM Malaysian Müslüman Öğrenciler Topluluğu, ABIM Malaysiya Müslüman Gençler Hareketi ve WADA entelektüel Malaysiya Toplumu Hareketi teşkilatlarının kadın kolları Hewi, Helwa ve Selwa'nın kadın kolları başkanları ile istişare toplantısı yaptı. Sonra, Malezya Milli Güvenç Partisi (Amanah Negara Parti) gençlik kolu başkanı ve Malezya Millet Vekili Hasibe Muda ve ekip arkadaşları ile Doğu Türkistan devasının Malezya'daki geleceği ve Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı (UMRO) ile iş birliğinde Malezya geçenlerine yönelik programlar hakkında istişarede bulundu.

11 Nisan günü ziyaret ekibimiz Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı (UMRO), Malezya Müslüman Gençler Hareketi (ABIM) kadınlar kolu ve Global Peace Mission Malaysia (GPM) toplanti yaparak onlar ile birlikte Malezya’daki kadın kuruluşları ve aktivistler ve Doğu Türkistan'daki soykırım ve özellikle kadınlar ve çocuklara yönelik cinayetler hakkında bilgilendirme ve ortak projeler hakkında müzakere yapıldı. Ardından, Malezya Müslüman Öğrenciler Topluluğu, Uygur Malezya Ilişkileri Teşkilatı ve Malezya Müslüman Gençler Hareketi tarafından Uluslararası İslam Üniversitesinde Doğu Türkistan'daki devam eden soykırımı anlatım ve toplu iftar programı gerçekleştirildi.

12 Nisan günü ise ziyaret gurubu Malezya Müslüman Öğrenciler Toplulukları Birliği Başkanı Ahmed Farhan Rosli ve ekibini ziyaret etti ve Ziyarette Malezya'da gerçekleştirilecek programlar müzakere edildi. Sonra, Uluslararası Aile Koruma ve Kuran Eğitimi Kadınlar Koalisyonu WAFIQ üyeleri ile ortak çalışmalar hakkında müzakere toplantısı yaptı.

13 nisan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Malezya ziyaret gurubu İslam Işbirliği Teşkilatı Insan Hakları Komiseri Datu' Ahmet Azam, ve Rohingya Eğitim Merkezi Direktörü Datin Azlina ile görüşme yaptı ve Doğu Türkistan kadınlarına yönelik programlar hakkında müzakere toplantısı gerçekleştirildi. Sonra ise  Selangor şehrinde bulunan Silangur kütüphanesini ziyaret etti. Ziyaret esnasında kütüphane Müdürü Sayın Datin Masturah Hanım ile görüşüp Doğu Türkistan davasında yapılacak olan akademik çalışmaları hakkında müzakerede bulundu.

Resim

 

14 Nisan günü  ziyaret gurubumuz, Malyadaki köklü teşkilatlardan biri olan ABİM Rohinga çocukları okulunu ziyaret ederek oradaki çocuklar ile görüştü ve onlarla fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra onlara hediye takdim etti. Ardından, Malezya ziyaret gurubu, Malezya Yüksek Öğrenim Bakanlığı Malezya Eğitim Küresel Servisi Başkanı Dr. Abdurrezzak’ı yeni ofisinde ziyaret gerçekleştirildi.

15 Nisan ise Malezya ziyaret gurubumuz Muhammadiyah Malezya Şubesi Başkanı Muhammed İmran ile görüşme yaptı.

 

 

Haberler