EN AR UY
Doğu Türkistanlı Müslümanlar depremzedeler için seferber oldu

Doğru Haber: Doğu Türkistanlı Müslümanlar depremzedeler için seferber oldu

Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Mavi Hilal İnsani Yardım Cemiyeti öncülüğünde Türkiye'de yaşayan yüzlerce Uygur, deprem bölgelerinde AFAD ve diğer kuruluşlarla birlikte arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

 

Arama kurtarma ekiplerine destek vermenin yanı sıra sıcak yemek yaparak depremzedelere ulaştıran Doğu Türkistanlı Müslümanlar, kardeşliğin arasında sınırların olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Doğu Türkistanlı Müslümanlar depremzedeler için seferber oldu

Bayanlara yönelik yaptıkları faaliyetlerle bilinen Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği ile Hirâ Vakfı da afetten etkilenenler için kıyafet dikmeye başladı.

Diktikleri kıyafet ve topladıkları battaniye, çorap gibi birçok giyim eşyasından oluşan yaklaşık 3 ton ürünü bir araya getiren kadınlar, bu ürünlerin afet bölgelerine gönderilmesi için il göç idaresine teslim ettikleri öğrenildi.

Ekipler, günlerdir bulundukları bölgelerde dev kazanlarda pişirdikleri Doğu Türkistan pilavı ile de binlerce kişiye sıcak yemek ikramında bulunuyor. 

 

Arama kurtarma ekiplerine destek vermenin yanı sıra sıcak yemek yaparak depremzedelere ulaştıran Doğu Türkistanlı Müslümanlar, kardeşliğin arasında sınırların olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Kaynak: Doğru Haber

 

Basında Biz