EN AR UY
Doğu Türkistanlılar 8 Milyon Nakdi ve Ayni Yardımda Bulundu

18 ŞBT 2023

Paylaş

Doğu Türkistanlılar 8 Milyon Nakdi ve Ayni Yardımda Bulundu

Doğu Türkistanlılar 8 Milyon Nakdi ve Ayni Yardımda Bulundu

6 Şubat Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrası düzenlenen kampanyasına Doğu Türkistanlılar adına Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan katılarak bağışta bulundu.

Asrin felaketi olarak nitelendirilen bu deprem sonrası depremzedelerin yaralarını sarmak için tüm Türkiye tek yürek oldu. 15 Şubat Türkiye’deki tüm TV kanalları ortak yayında bir araya gelerek “Türkiye tek yürek” bağış kampanyası başlattı.

 Doğu Türkistanlılar adına Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği “tek yürek” kampanyasında 1 milyon Trük lirası Bağışta bulundu.  Bu hafta sonuna kadar 7 milyon lira değerinde maddi yardımlar sahadaki Doğu Türkistanlı açıl yardım ekibi tarafında depremzedelere uluşturulacaktır. Ayrıca 18 şubat günü UDTSB bünyesindeki Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği aracılığıyla Uygur Kadınların kendi elleriyle hazırladığı 23 Koli kurabiye, ek gıda, 1500’den fazla Battaniye, 21 bin 312 İç çamaşır, 204 bin 192 çorap (her yaştan), gibi Yardım malzemeleri taşıyan bir Adıyaman’daki Depremzedelere ulaştırmak için yola çıktı.  

Güneydoğu Anadolu’da meydana gelen depremden sonra bugüne kadar Uluslararası doğu Türkistan STK’lar birliği ve bünyesindeki dernekler ile bölgeye 3 etapta 200 kişiden fazla Doğu Türkistanlı acil yardım ekibi gönderdi.

7 şubattan beri acil yardım ekibimiz depremin en ağır hasar verdiği Kahramanmaraş ve Hatay’da her türlü Arama Kurtarma faaliyetlerini yapıyor. Depremzedelere ve yardıma gelenlere her gün 2bin kişilik Uygur pilavı ve ekmeği dağıtıyor. Ayrıca Doğu Türkistanlı kadınlarda depremzedelere yardım elini uzattı. Doğu Türkistan Nuzugum Aile ve Kültür derneği ve Hira teknoloji ve yardım Vakfı kadınları organize ederek 1000 battaniye, 2 Binden fazla iç giyim,300'den fazla atkı 100 sıcak kıyafet, 400 mont, 100 ayakkabı ve bundan başka Çocuklar için oyuncak, bebek bezi ve hazır gıda hazırlayarak Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği aracılığıyla deprem bölgelerine ulaştırdılar.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği depremin ilk gününden itibaren Doğu Türkistanlılar arasında yaptığı nakdi yardım çağrısından sonra depremzedeler için tüm Doğu Türkistan diasporasında yardım toplamaktadır.

  

GÖRSELLER

Haberler