EN AR UY
Doğu Türkistanlılar Türkiye'nin güney Doğu Bölgesinde meydana Gelen Depremde Yaralananlara Yardım Etti

10 ŞBT 2023

Paylaş

Doğu Türkistanlılar Türkiye'nin güney Doğu Bölgesinde meydana Gelen Depremde Yaralananlara Yardım Etti

Doğu Türkistanlılar Türkiye'nin güney Doğu Bölgesinde meydana Gelen Depremde Yaralananlara Yardım Etti

6 Şubat Türkiye'nin Güney Doğu Bölgesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde hasar gören bölgedeki insanlara yardım elini sundu. 6 şubat Türkiye'nin güney doğu bölgesinde meydana gelen depremden sonra  Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği sabah saat 9 da yönetim kurulu üyeleri ile acil toplantı çağrıp, deprem hakkında neler yapabilecekleri hakkında istişare toplantısı yaptı.

Resim

Toplantı sonucunda 6 Şubat saat 13'de depremden en ağır hasar alan bölgelerden biri olan Kahramanmaraş'a acilen bir heyet gönderildi ve  depremzedelere en ihtiyaçlı olduğu şeylerden erzak, battaniye ve hazır gıda götürmekle birlikt Türkiye içi ve dışındaki Doğu Türkistanlılardan acil yardım toplama seperverliği  ilan edildi ve harekete geçildi.

Toplantıda alınan kararlar sonucunda  Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı sayın Alimcan Buğda ve  Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Başkanı sayın Abdüsselam Teklimakan beyefendi başkanlığında   30 kişiden oluşan acil yardım ekibi oluşturularak Uygur ekmeği, battaniye ve hazir gidalar ile  kahramanmaraş'a doğru yola çıktı. . Bunların yanı sıra Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde Birliğimize üye tüm kuruluşlar kendi sosyal medya hesaplarında  nakdi yardım etme çağrısında bulundu.

Aynı gün akşamı Birliğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çağrısına uyarak tüm halkımıza deprem bölgesinde gönüllü olma çağrısında bulundu . Bu çağrı sonucunda 200’e yakın Doğu Türkistanlı gönüllü deprem bölgesine gitmek için toplandı.

7 Şubat 23 saat yolculuktan sonra öğlen saat 12:00'de  ilk yardım ekibimiz  Kahramanmaraş şehrine ulaştı.  Acil yardım ekibimiz Kahramanmaraş şehrine gelir gelmez orada eğitim gören ve depremden mağdur olan öğrencilerimize iletişime geçti.

Ama maalesef ki acı bir haberle karşılaştık. Depremde göçük altında kalan bir Doğu Türkistanlı kardeşimizin kurtarıldiktan sonra hastanede tüm çabalara rağmen vefat ettiğini öğrendik. ( Allah rahmet Eylesin) daha sonra  deprem mağdurları vatandaşlarımızın  İstanbul'a nakli yapıldı. İlk etapta 12 çocuk ve 11 kadından oluşan bir grup istanbul'a ulaştı. Onları Satuk Buğrahan İlim Ve Medeniyet vakfı kız öğrenci yurduna yerleştirildi. İkinci etapta vefat eden kardeşimizin cenazesi diğer grup ile birlikte istanbul'a getirildi. Kardeşimizin cenaze işlemlerini tamamlayarak 9 şubat  toprağa verdik.

Kahramanmaraş'taki acil yardım ekibimiz 7 Şubat'tan itibaren İHH ile birlikte her türlü acil yardım faaliyetlerini yapıyor. Depremzedelere ve yardıma gelenlere yemek dağıtıyor. Acil yardım ekibimiz 8 Şubat’ta 3 bin kişilik Uygur Pilavı dağıttı. 9 şubat’ta ise 5000 kişilik Uygur Pilavı dağıttı. Onların yanı sıra göçük altında kalan insanları kurtarmaya gelen lojistik destekleri taşıma ve halka her türlü yardımlarda bulundu.

6 Şubat'ta ilan ettiğimiz acil yardım seferberliği sonucu Doğu Türkistanlı gönüllülerden 65 kişiden oluşan ekip 8 şubat akşamı  depremden ağır hasar gören hatay şehrine doğru yola çıktı. Bu ekip beraberinde 2000 tane Uygur ekmeği, battaniye, kışlık elbiseler ve elektrik üretmek için jeneratörleri yanında götürdü. Hataya doğru yola çıkan ikinci ekibimiz şu an hataya ulaştı ve kendisine verilecek görevleri bekliyor.

Doğu Türkistanlı kadınlarda depremzedelere yardım elini uzattı. Doğu Türkistan Nuzugum Aile ve Kültür derneği ve Hira Teknoloji ve Yardım Vakfı kadınları organıze ederek 1000 battaniye, 2 Binden fazla iç giyim,300 den fazla atki 100 sıcak kiyafet. 400 mont. 100 ayakkabı ve bundan başka Çocuklar için oyuncak, bebek bezi ve  hazır gıda hazırlayarak Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği aracılığıyla deprem bölgelerine ulaştırdılar.

İlk günden itibaren Doğu Türkistanlılar arasında yaptığımız nakdi yardım çağrısından sonra her gün yardım toplanıyor şu ana kadar  Mavi Hilal İnsani Yardım derneğimiz toplayan yardım miktarı  1 milyon 300 bin TL'nin üzerindedir.

10 Şubat 9 kişiden oluşan aralarında aşçı ustalarında bulunduğu 3. Doğu Türkistan acil yardım ekibi İstanbul’dan Kahramanmaraş'a doğru yola çıktı. Ekip beraberinde elbise, battaniye ve gıda gibi yârdim malzemelerini götürdü. Gurubumuz Kahramanmaraş’taki yârdim etmekte olan ekibimize katılacak ve daha fazla depremzedelere yardım ulaştırmaya çalışacaktır.

 

 

 

GÖRSELLER

Haberler