EN AR UY
El Fetih'in Çin'in Doğu Türkistan'daki Soykırım ve İşgalini Desteklemesine İlişkin Basın Açıklaması

El Fetih'in Çin'in Doğu Türkistan'daki Soykırım ve İşgalini Desteklemesine İlişkin Basın Açıklaması

       Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (UDTSB), Mahmud Abbas'ın 14 Haziran Pekin ziyareti sırasında, Çin'in Uygurlara ve diğer Türk Müslümanlara uyguladığı soykırımı ve Doğu Türkistan bölgesinin Çin tarafından sömürgeleştirilmesini desteklediği ifadeleri şiddetle kınıyor.

       El Fetih, Doğu Türkistan meselesini terörle mücadele, radikalleşmenin önlenmesi ve Çin'in bir iç meselesi olarak göstermeye çalışarak sadece tarihin, adaletin ve gerçekliğin yanlış tarafında yer almakla kalmamış, aynı zamanda Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım politikalarını ördüğü yalanları da dolaylı olarak desteklemiştir. El Fetih’in bu tutumu, Çin'in Doğu Türkistan'daki zulümlerinin, süregelen bir soykırım olarak uluslararası arenada tanınmasıyla doğrudan çelişmektedir.

       Çin, hukuksuz bir şekilde işgal ettiği Doğu Türkistan bölgesinde 74 yıldır bilfiil soykırım uygulamaktadır. Çin’in, Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türki Müslümanlara karşı uygulamakta olduğu yargısız infaz, etnik ayrımcılık, zorla asimile etme, toplu tutuklama, seyahat yasağı, dini kısıtlamalar, özel mülklere el koyma, tarihi ve kültürel unsurları yok etme, demografik yapıyı değiştirme, anadili yasaklama, toplama kampları inşa ederek milyonlarca insanı kamplara kapatma ve zorla çalıştırma gibi politikaları açıkça soykırım niteliğindeki uygulamalardır. Çeşitli insan hakları ihlallerine maruz kalarak Doğu Türkistan halkıyla ortak bir kaderi paylaşan Filistin'in temsilcisi olan Mahmud Abbas ve El Fetih yönetimi, siyasi kazanç için süregelen soykırımı hiçbir şekilde meşrulaştırmamalıdır.

        Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Mahmud Abbas ve El Fetih yönetimini acilen Çin'in soykırım ve işgal politikasını desteklemekten vazgeçmeye ve Doğu Türkistan halkının insan haklarına saygı duymaya çağırıyor. Tüm ülkelere ve uluslararası kuruluşlara, Doğu Türkistanlılara karşı devam eden soykırımı durdurmak için karar alarak 1948 BM Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca UDTSB olarak, Müslüman ülkeler arasındaki dayanışmanın, ezilen Müslüman toplulukların desteklenmesinin, karşılıklı saygı ve yardımlaşmanın teşvik edilmesinin kritik önemini vurguluyoruz.

 

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği

15 Haziran, 2023

 

 

 

Bildiriler