EN AR UY
İşgalci Çin Devleti’nin Kültürel Propagandasına Karşı Kınama

İşgalci Çin Devleti’nin Kültürel Propagandasına Karşı Kınama

 

2 Haziran Pazar akşamı Cemal Reşit Rey konser salonunda icra edilecek müzik ve dans gösterisine katılacak olan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wei Xiadong’un, bu etkinliği Doğu Türkistan halkına karşı yürütülen soykırım ve asimilasyon politikalarını örtbas etmek için Uygur kültürel müziği ve dansını kullanma girişimine şiddetle karşı çıkıyoruz ve etkinliğin iptal edilmesini talep ediyoruz.

Doğu Türkistan halkının kadim ve zengin kültürel mirası, soykırımcı Çin tarafından sistematik bir şekilde çalınmakta ve Çin kültürüymüş gibi lanse edilmektedir. Bu tür faaliyetler, zalim Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği toplama kampları, dini yasak, kültürel yıkım, anadil yasağı, köle işçilik ve camilerin yıkımı gibi soykırımcı politikaları gizlemek, ve İslam dünyasına yönelik imaj düzeltme amacıyla dünya kamuoyunu yanıltma çabasının açık bir göstergesidir. Bağımsız ve adil bir devlet olarak bu manipülatif ve asimilatif girişimlere destek ve imkan vermemenin, Türkiye devletinin önemli bir sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz.

İşgalci Çin devleti, Doğu Türkistan kültürünü kullanarak uluslararası arenada siyasi kazanç sağlamaya çalışırken, aynı zamanda Doğu Türkistan kültürünü asimile etmekte ve halkını soykırıma tabi tutmaktadır. Bu etkinlik; Uygur müziği ve dansı tanıtımı gibi gösterilse de toplama kamplarına mahkum edilen, katledilen, baskılanan ve dili, dini unutturulmaya çalışılan Doğu Türkistan toplumuna ait müzik, dans ve halk oyunlarının, dış siyasette bir propaganda aracı olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu tür etkinliklerin, soykırımcı Çin devletinin gerçek yüzünü gizleme amacı taşıyan manipülatif girişimler olduğunu dünya kamuoyuna ilan ediyor ve bu etkinliği en sert şekilde kınıyoruz. Doğu Türkistan halkının özgürlüğü ve insan hakları için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

 

 Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği

31.05.2024

Bildiriler