EN AR UY
İstanbul’da 5 Şubat Gulca Katliamı kurbanları anıldı

İstanbul’da 5 Şubat Gulca Katliamı kurbanları anıldı

Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 5 Şubat Gulca Katliamı'nı anmak amacı ile Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması düzenledi.

Doğu Türkistan’ın Gulca şehri konumu itibarıyla Çin için çok önemli stratejik bir şehir olarak biliniyor. 5 Şubat 1997 tarihinde Ramazan ayının son günlerinde, Gulca'da kanlı bir katliam meydana geldi. Doğu Türkistanlılar, aradan geçen 26 yıla rağmen yaşanan vahşeti unutmuyor. 

Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından 5 Şubat Gulca Katliamı'nı anmak amacı ile bugün Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkanı Prof. Dr. Alimcan Buğda, Doğu Tükistan İnsan Hakları İzleme Derneği Başkanı Nur Muhammed Türkistani, İstanbul'da yaşayan Doğu Türkistanlu Uygur Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan kalabalık havanın yağmurlu olmasına rağmen Çin yönetimi tarafından 5 Şubat 1997 Gulca'da şehit edilen soydaşları için hep bir ağızdan Pekin yönetimini kınadı.

Basın açıklaması Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan tarafından gerçekleşti. Oğuzhan basın açıklamasında, "Bugün biz burada 5 Şubat 1997 Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde işgalci Çin tarafından gerçekleştirilen katliamın 26.yıl dönümü münasebetiyle bulunmaktayız. Biz bugün bu münasebet ile işgal altındaki Doğu Türkistan’da Gulca katliamından bugüne kadar gittikçe vahşileşen zulmü ve insan hakları ihlallerini kısa özet olarak basın mensuplarının ve dünya kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Basında Biz