EN AR UY
İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri depremzedelere el uzatıyor

İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri depremzedelere el uzatıyor 

İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde depremzedelere yardım etmek için yola çıktı.

İstanbul'da yaşayan Doğu Türkistanlılar, Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği ve Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği öncülüğünde deprem felaketinin merkez üssü Kahramanmaraş'a doğru yola çıktı.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden yapılan açıklamada, "Deprem sonrası Acil Kiriz yönetimi toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda deprem Bölgesinde arama kurtarma ve yardım çalışmalarını yapmak için Mavi Hilal Arama Kurtarma ekibini gönderme kararı aldı. İki kuruluş tarafından 'Acil Müdahale Ekibi' oluşturuldu. 6 Şubat saat 13.00'te deprem bölgesine doğru 30 kişilik ekip ile yola çıktı" ifadesi kullanıldı.

Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Depremzedeler İçin Dua Ediyor

Ayrıca Başkan Hidayetullah Oğuzhan yaşanan şiddetli deprem sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kahramanmaraş ve Gaziantep’te meydana gelen deprem hadisesi hepimizi derinden üzmüştür. Diasporadaki Doğu Türkistanlılar olarak Aziz halkımıza dua ediyoruz. Devletimizin bu depremden en az hasarla çıkması dileğiyle geçmiş olsun Türkiye" ifadelerini kullanarak Doğu Türkistanlıların depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti.

kaynak: Kırım Haber Ajansı


Basında Biz