EN AR UY
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Teşkilatları ziyaret etti

19 KSM 2021

Paylaş

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Teşkilatları ziyaret etti

Saadet Partisi Konya Milletvekili Sayın Abdülkadir Karaduman ve beraberindeki bir heyet Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği’ne ziyarette bulundu.

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği genel merkezinde gerçekleşen ziyarette Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Milletvekili Karaduman’a Doğu Türkistan’daki güncel durum ve Türkiye’de yaşayan halkın çeşitli sıkıntılarını, arz ve taleplerini iletti.

Çin konsoloslukları önünde millet nöbeti tutan ve uzunca süredir ailesinden haber alamayan Uygur Türklerinin hak arayışına verdiği destek dolayısıyla kendisine memnuniyetini ifade etti.

TBMM’DE UYGUR DOSTLUK GURUBU KURULMALI

Ziyarette Türkiye Büyük Millet Meclisinde Doğu Türkistan Dostluk gurubu kurulması konusu da müzakere edildi. Ayrıca Doğu Türkistan Yeni nesil Hareketi olarak Saadet Partisi Gençlik kolları ile daha yakın iş birliği ve saha çalışmalarında dayanışma içerisinde olma talebinde bulunuldu.

Heyeti, Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliğine üye Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı, Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkan Vekili, Satuk Buğrahan ilim ve medeniyet vakfı Başkan Yardımcısı, Mavi Ay İnsani yardım cemiyeti başkanı, Doğu Türkistan Esnaf ve iş adamları cemiyeti temsilcisi, Doğu Türkistan yeni nesil hareketi Başkanı, Doğu Türkistan basın ve medya derneği temsilcisi karşıladı.

DOĞU TÜRKİSTAN RAPORU, DOPPA VE GÖK BAYRAK HEDİYE EDİLDİ

Ziyaretin sonunda Doğu Türkistan İnsan hakları izleme cemiyeti tarafından hazırlanan Soykırım Raporu Milletvekili Sayın Abdülkadir Karaduman’a sunulurken kendisine Plaket, Uygur Doppa’sı (Yöresel Şapka) ve Ay yıldızlı gök Bayrak taktim edildi. Karaduman Uygur Türklerini savunmaya ve mecliste Uygur mazlumların sesi olmaya var gücüyle çalışacağını söyledi.

Ayrıca kişisel sosyal medya hesabından ”Safımız belli! Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistan’lı kardeşlerimizi ziyaret ederek dertleri ile hemhal olduk. Nezaketlerinden dolayı Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan’a ve üye derneklerine teşekkür ederim.” paylaşımını yaptı.

GÖRSELLER

Haberler