EN AR UY
STK’lar Birliği’nden İdris Hasan bildirisi: Çin’e iadesini durdurun

Mahkemenin, İnterpol’un kırmızı bülten kararını kaldırmasına rağmen İdris Hasan’ı Çin’e iade etme kararına tepki veren STK’lar Birliği, alınan kararın İdris Hasan için hayati tehlike oluşturduğunu belirtti.

2012’den beri Türkiye’de yaşayan ve uçakla İstanbul’dan Kazablanka’ya giden İdris Hasan, Çin’in talebiyle Interpol aracılığıyla çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle gözaltına alınmıştı. İnterpol, tutuksuz yargılanan İdris Hasan’ın usulsüz yargılandığı için kırmızı bülten kararını kaldırdı. Kararın kaldırılmasına rağmen, Fas Mahkemesi, Hasan’ın, Çin‘e iade edilmesine hükmetti.

‘ÇİN’E İADESİNİ DURDURUN’

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, İnterpol kararını yerine getirmeyen Fas mahkemesi için bir bildiri yayınladı. Bildiride, İdris Hasan’ın ailesine kavuşması için, Türkiye, Avrupa ülkeleri ve İnsan Hakları örgütlerine ‘İdris Hasan’ın Çin’e iadesini durdurun’ çağrısında bulunuldu. STK’lar Birliği, kararının İdris Hasan’ın hayatını tehlikeye atacağını ve Fas devletinin Uluslararası İnsan Hakları sözleşmesi gereği iade Çin’e iade kararını iptal etmesi istendi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından yayınlanan bildiri şu şekilde:

Kaynak: https://www.karar.com

Basında Biz