EN AR UY
UDTSB Heyeti'nden TBMM Başkanı Şentop'a ziyaret

19 KSM 2021

Paylaş

UDTSB Heyeti'nden TBMM Başkanı Şentop'a ziyaret

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Heyeti, dün TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyet bu ziyaret ile TBMM Başkanı Şentop’a “Çin ile Türkiye arasındaki suçluların iadesi antlaşması” hakkındaki Uygur diasporasının endişelerini iletti. Heyette yer alan Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, görüşmeye ilişkin ayrıntıları Kırım Haber Ajansı ile paylaştı. İzbasar’ın aktardığına göre TBMM Başkanı Şentop, Uygurların bu konuda endişeye kapılmamaları gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Çin arasındaki suçluların iadesine yönelik anlaşma nedeniyle duyulan endişeler sürüyor. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması, Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar için tehlike ve endişe yaratmaya devam ediyor. Çin Ulusal Konseyi, 25 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık alamayan on binlerce Doğu Türkistanlıyı endişeye sevk eden suçluların iadesi kararını kabul etti. Türkiye ile 2017 yılında imzalanan karar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda henüz onaylanmadı. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Heyeti ise dün TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bir ziyaret gerçekleştirerek, “Çin ile Türkiye arasındaki suçluların iadesi antlaşması” hakkındaki Uygur diasporasının endişelerini iletti. Heyette yer alan Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, görüşmeye ilişkin ayrıntıları Kırım Haber Ajansına aktardı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: HIZLI HAREKET EDİLMEYECEK

Ziyarete ilişkin konuşan İzbasar, sorularına TBMM Başkanı Şentop’un yanıtının; Türkiye’nin birçok ülke ile suçlulara yönelik iade anlaşması olduğunu ancak Uygurlar konusunda çok hızlı hareket edilmeyeceğini ifade ettiğini bildirdi.

“UYGURLARIN ENDİŞEYE KAPILMASI DOĞRU DEĞİL”

Şentop’un anlaşma konusunda Uygurların endişeye kapılmalarının doğru olmadığını söyleyen İzbasar şu ifadeleri kaydetti:

“TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a endişelerimizi ilettik. Bize bu anlaşmanın TBMM’den geçmesinin kolay olmadığını ve meclisten geçmemesi konusunda inisiyatifin Cumhurbaşkanının yetkisi ile devletin elinde olduğunu vurguladı. Bu nedenle Uygurların endişe etmemesi gerektiğini ifade etti. Şentop, buna benzer birçok kanun ve anlaşmanın halihazırda onay için beklediğini belirterek, meclisten geçip geçmeyeceği konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğini aktardı. Aynı şekilde meclise oylanması için getirilip getirilmeyeceği konusunda kesin bir bilgisi olmadığını belirterek zaman olarak da ne kadar bekleneceğine yönelikte bir ifade de bulunmadı.

ANLAŞMANIN OYLAMAYA SUNULMADAN ASKIYA ALINMASI MÜMKÜN MÜ?

Biz bu anlaşmanın meclise hiç getirilmeden askıya alınması için talepte bulunduk ancak bize bu durumun kendisinin yetkisini aştığını, buna benzer birçok bekleyen kanunun olduğunu yineleyerek bunların sıralamasının da Cumhurbaşkanının inisiyatifinde olduğunu bildirdi.”

UYGURLARIN ENDİŞELERİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Uygurların bu konuda endişe duymamaları telkininde bulunan TBMM Başkanı Şentop’tan endişe duyulmaması için vatandaşlık alamama sorunu bulunan Uygurlara vatandaşlık verilmesini talep ettiklerini kaydeden İzbasar, endişelerin ancak bu şekilde ortadan kalkabileceğini dile getirdiğini söyledi.

Heyette yer alan kurumlar:

1-Hidayet OĞUZHAN

Uluslararası Doğu Türkistan Stklar Birliği / Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı

2-Doç. Dr. Ataullah ŞAHYAR

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkanı

3-Dr.Nureddin İZBASAR

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri

4- Dr.Abdulhalik UYGUR

Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı Başkanı

5- Adil MUHAMMEDOĞLU

DT İnsan Hakları İzleme Derneği

Kaynak: QHA

GÖRSELLER

Haberler